× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
makijaż a trądzik pospolity
Uroda

Makijaż a trądzik pospolity – jak dobierać kosmetyki?

Trądzik pospolity bywa przyczyną wielu kompleksów ze względu na pojawiające się zmiany skórne, które mogą obejmować większość partii twarzy. Nic zatem dziwnego, że wiele kobiet usiłuje ukryć niedoskonałości pod makijażem, by tym samym odzyskać pewność siebie. Warto jednak pamiętać, że produkty stosowane przy tej chorobie powinny być dobrane ze szczególną rozwagą. Jaki powinien być m.in. podkład do cery trądzikowej?

Trądzik pospolity – skąd się bierze?

Trądzik pospolity to najbardziej rozpowszechniona odmiana trądziku. Chociaż najczęściej dotyka ona nastolatków, to jednak niejednokrotnie się zdarza, że z podobnymi problemami zmagają się również osoby dorosłe po 25. roku życia. Czynniki przyczyniające się do takiego zjawiska mogą być różnorodne. W większości przypadków odpowiedzialne są zmiany w gospodarce hormonalnej, jednak duży wpływ ma też środowisko, prowadzony tryb życia, dieta oraz oczywiście kosmetyki, jakie stosujemy na co dzień.

Ryzyko wystąpienia trądziku pospolitego jest zwiększone u osób posiadających cerę tłustą lub mieszaną. To właśnie nadmiar sebum, który wynika z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, stanowi główne podłoże do rozwoju bakterii – szczególnie jeśli do tego dochodzi zaburzony proces złuszczania się naskórka. W przypadku trądziku na nosie, czole, brodzie oraz policzkach mogą pojawić się zaskórniki, krostki, guzki, a nawet torbiele ropne. Wyraźnie widoczne jest także zaczerwienienie.

Makijaż a trądzik pospolity – o czym pamiętać?

Dobrze dopasowany makijaż pozwala w dużym stopniu zakamuflować niedoskonałości, które towarzyszą trądzikowi pospolitemu. Pamiętajmy jednak, że nakładanie losowych produktów nie zda egzaminu, wprost przeciwnie – możemy w ten sposób jeszcze bardziej sobie zaszkodzić. Trzeba także pamiętać o bardzo dokładnym zmywaniu kosmetyków kolorowych, w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do rozsiania zmian. Przykładowo resztki pudru na linii włosów zaowocują kolejnymi wypryskami.

Dlatego przed nałożeniem czegokolwiek na twarz warto bliżej przyjrzeć się składowi – produkty nie powinny zawierać alkoholu ani innych substancji wysuszających. Ich formuła nie może być zbyt ciężka, co mogłoby zwiększyć nadprodukcję łoju.

Podkład do cery trądzikowej – czyli jaki?

Nie da się ukryć, że to podkład odgrywa kluczową rolę w makijażu – nie tylko u osób z cerą problematyczną. To właśnie ten kosmetyk ma bezpośredni kontakt ze skórą, wobec czego warto zadbać o to, by był w jak najwyższej jakości. Pamiętajmy, by kierować się nie tylko względami estetycznymi. Podkład do cery trądzikowej jak najbardziej powinien być dobrze kryjący i równocześnie dawać naturalne wykończenie, jednak najważniejszy jest jego skład oraz właściwości.

Zwróćmy zatem szczególną uwagę na dermokosmetyki, które oprócz ładnego wyglądu zapewnią nam także pomoc w walce z trądzikiem. Będzie to więc doskonałe połączenie makijażu oraz pielęgnacji. Podkład dla osób walczących z trądzikiem pospolitym nie powinien zatykać porów, należy także unikać sztucznych barwników, które mogą mieć działanie drażniące.