× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
naprotechnologia
Porady

Naprotechnologia na problemy z płodnością

Wiele par musi mierzyć się z problemami na tle płodności. Marzą o dziecku od lat, jednak ich starania są bezskuteczne. Tutaj na pomoc przychodzi naprotechnologia, jest ona nadzieją dla nich. Przekonanie z którego powstała mówi o tym, iż jeśli odkryjemy prawdziwą przyczynę i wprowadzimy odpowiednie leczenie, możliwe będzie nawet zajście w ciążę w sposób naturalny. Jest to ogromne udogodnienie dla wszystkich par, mających problem z płodnością.

Naprotechnologia – czym jest?

Przede wszystkim można ją nazwać jako jedną z metod leczenia niepłodności. Pozwala ona na ustalenie przyczyn, z których problem ten wynika, a w niektórych przypadkach pomaga wprowadzić odpowiednie leczenie. Jest to w głównej mierze zestaw procedur i standardów, czego celem jest ocena zdrowia prokreacyjnego. Jest to stosunkowo młoda metoda, która w przypadku kobiet polega na bardzo dokładnej obserwacji kobiecego cyklu, w którym można wykryć nieprawidłowości, prowadzące do tego, że starania o dziecko idą na marne. Jeżeli chodzi o mężczyzn również mogą oni korzystać z naprotechnologii, choć ma to zupełnie inny przebieg.

Czy naprotechnologia leczy bezpłodność?

Pomiędzy niepłodnością, a bezpłodnością istnieją zasadnicze różnice, a jednak bardzo często myli się ze sobą te pojęcia. Niepłodność jest niemożnością zajścia w ciążę przy regularnych próbach, co utrzymuję się ponad 12 miesięcy, nie stosując przy tym samym żadnych środków, które mogłyby temu zapobiec. Bezpłodność natomiast to trwała niezdolność do zostania rodzicami. Naprotechnologia jest metodą na niepłodność, lecz przy bezpłodności nie pomoże.

Zastosowanie naprotechnologii

Jeśli chodzi o diagnozowanie niepłodności, jest ono zazwyczaj prawidłowe w 97% przypadków. Naprotechnologia pomoże tylko w części spośród nich. Jest pomocna w przypadkach takich jak zaburzenia owulacji, endometrioza, torbiele jajników bądź zaburzenia hormonalne. Problemem mogą być również te natury psychicznej. W przypadku mężczyzn analizuje się przede wszystkim spermę, ruchliwość jajników.

Jaką skuteczność ma ta metoda?

Skuteczność naprotechnologii można określić jako skuteczną, lecz w określonych przypadkach. Para podejmująca się jej musi dokonywać naprawdę szczegółowej obserwacji, nawet do kilku razy w ciągu dnia. Wyniki z obserwacji można zapisywać w tabelach, powinny znajdować się tam informacje takie jak: ilość oraz konsystencja śluzu z szyjki macicy, wydzielina z pochwy, nasilenie krwawienia miesiączkowego, owulacja, długość cyklu oraz kolejnych faz, plamienia międzymiesiączkowe oraz wszelkiego rodzaju zaburzenia cyklu. Wszystkie informacje powinny zostać przekazane lekarzowi, który następnie zleci odpowiednie badania. Po zebraniu wyników oraz wszelkich niezbędnych informacji będzie on w stanie określić przyczynę niepłodności, a znając przyczynę można wprowadzić odpowiednie leczenie. Podczas naprotechnologii stosuje się zarówno leczenie hormonalne, ginekologiczne, ale również chirurgiczne.