× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
wada zgryzu
Uroda

Operacyjne leczenie wad zgryzu – chirurgia szczękowa

Dlaczego niektóre z wad zgryzu trzeba leczyć chirurgicznie? Czy warto to robić? Jakie są skutki nieleczonych ciężkich wad zgryzu? Co daje nam chirurgia ortognatyczna? Czy leczenie pozostawia ślady w postaci blizn? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Mamy nadzieję, że pomogą wstępnie zorientować się w temacie chirurgii szczękowej.

Kiedy i dlaczego leczenie operacyjne

Wiele ludzi jest niechętna operacjom, jeśli mają alternatywę innego leczenia. Nic dziwnego – jest to zawsze ingerencja w organizm – czasem nieunikniona. Dobry lekarz powie nam, która metoda przyniesie najlepsze efekty, kiedy ryzyko jest zbyt wysokie, a kiedy inny rodzaj leczenia nie usunie tak naprawdę problemu i będziemy się z nim długo męczyć.

Dlaczego jednak warto przełamać swój strach w wypadku wad zgryzu kwalifikujących się leczeniu operacyjnemu. Wśród powodów znajdziemy takie oto argumenty:

  • Nieleczona wada zgryzu wpływa na przeżuwanie i gryzienie pokarmu – a przez to nasz komfort.
  • Operacja poprawia rysy twarzy – są bardziej regularne.
  • Zabezpiecza przyzębie od negatywnych skutków zbytniego przesuwania aparatami ortodontycznymi.
  • Chroni stawy skroniowo-żuchwowe.

Chirurg szczękowy Gdańsk

Chirurgia szczękowo-twarzowa na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat znacząco się rozwinęła. Można pomóc osobom ze szczęką przesuniętą nieprawidłowo w każdym kierunku (zarówno zbyt wprzód, tył, na boki). Nowoczesne technologie i techniki pracy pozwalają na osiągnięcie efektów dawniej niedostępnych. Jednym z osiągnięć,  jakie ma na swoim koncie chirurgia ortognatyczna w klinice Impladent jest możliwość operowania bez naruszenia ciągłości skóry – nie powstają blizny. Jak to możliwie? Lekarz operuje struktury szczęki,  pracując „od wewnątrz” – zarówno górnej, jak i dolnej (a nawet jednocześnie) części.

Lekarz nacina kości, ustawia je odpowiednio i łączy je m.in. z pomocą specjalnych śrub. Po pewnym czasie zostaną one usunięte.

Poznać twarz pacjenta

Jeśli więc podejrzewasz u siebie podobne problemy i szukasz miejsca, gdzie dobrze jest rozwinięta chirurgia szczękowo-twarzowa Gdańsk, to nie musisz żywić obaw. Lekarze wpierw prowadzą szeroko zakrojone konsultacje (zarówno ortodontyczne, jak i chirurgiczne). Potrzebują ich nie tylko do tego, aby dobrze przygotować się do zabiegu (między innymi poprzez stworzenie odpowiednich modeli uzyskanych na podstawie m.in. prześwietleń, tomografii komputerowej etc.). Jeśli twój przypadek nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego,  zaproponują inną – bardziej optymalną metodę leczenia.