× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
dziecko
Chore dziecko

Refluks u niemowlaka – czy to powód do niepokoju?

Podczas pierwszych miesięcy u dziecka może pojawić się wiele różnorodnych dolegliwości. Są one zwykle trudne do zdiagnozowania. Wiąże się to głównie z tym, że małe dzieci nie są w stanie zasygnalizować miejsca rozwoju żadnych dolegliwości. Rodzic może jedynie obserwować reakcje swoich podopiecznych i na ich podstawie wyciągać wnioski.

Refluks u niemowlaka – jak pomóc? Najpierw trzeba go trafnie zdiagnozować

Refluks u niemowlaka nie jest prosty do zdiagnozowania. Wszystko przez to, że na co dzień nie ma żadnych objawów, które by go potwierdzały. Niemowlę cierpiące na refluks będzie miało niechęć do przyjmowania pokarmów. Wiążę się to z dyskomfortem i bólem jaki pojawia się podczas tej dolegliwości. Może pojawić się płacz i chrypka w szczególności po posiłkach. Dzieci często odginają głowę do tyłu podczas jedzenia i napinają ciało. To objaw bólu, który pojawił się w okolicy żołądka. Dodatkowo nierzadko dzieci słabo przybierają na wadze. Jest to jednak wypadkowa wszystkich dolegliwości, które skutkują zmniejszonym apetytem, niemożliwością przyjmowania pokarmów, a co za tym idzie niewystarczającym dostarczaniem składników odżywczych do organizmu.

Jakie są przyczyny refluksu u niemowląt – powodów może być bardzo wiele

Przyczyn refluksu może być bardzo wiele. Generalnie podstawową jest nieprawidłowe rozwinięcie zwieracza przełyku. Taka niedojrzałość tego mięśnia sprawia, że nie domyka się on prawidłowo i przez szczelinę wraca pokarm, który wylewa się ustami dziecka. Takie ulewanie nie musi być powodem do niepokoju. Jeżeli jest to niewielka ilość pokarmu i nie powtarza się to za każdym razem nie będzie to wymagało konsultacji z lekarzem. Jeżeli jednak ulewanie pokarmu jest związane z płaczem, kolką, spinaniem ciała dziecka, kaszlem i niewystarczającym przybieraniem na wadze może to świadczyć o większym problemie.

Jak odróżnić ulewanie u dziecka od refluksu? Trzeba być skupionym

Ulewanie pokarmu u dziecka może trwać w całym pierwszym roku jego życia. Zwykle nie jest niczym niebezpiecznym i ustępuje samoistnie. Jednak czasem przeradza się ono w refluks, który może być bolesny i uciążliwy. Dlatego jeśli zauważysz płaczliwość spinanie mięśni, oraz kaszel po posiłku to może znaczyć, że czas zastanowić się jak leczyć i ograniczać refluks.

Co zrobić żeby refluks u niemowlaka wyleczyć? Przed pójściem do lekarza zmień pozycję karmienia

Czasem najprostsze sposoby przynoszą najlepsze efekty. Dlatego zaleca się przede wszystkim zmianę pozycji karmienia dziecka. Refluks u niemowląt spowodowany jest niewystarczającym działaniem zwieracza w przełyku, który przepuszcza część pokarmu z żołądka z powrotem do ust. Dlatego karmienie dziecka w pozycji bardziej pionowej może zniwelować negatywne skutki tego problemu. Ważne jest także to, że można tej metody używać zarówno przy karmieniu piersią jak i z butelki.

Sposobem na refluks może być gęstszy pokarm – układ trawienny łatwiej utrzyma go w żołądku

Kolejną metodą ograniczającą refluks u niemowlaka będzie podawanie mu nieco gęstszego pokarmu. Sprawi to, że zwieracz nie będzie musiał tak szczelnie domykać się. Złagodzi to także ból w przełyku u dziecka. Niezbędne przy tej metodzie jest obserwowanie zachowania swojego podopiecznego. Warto też kontrolować ilość pokarmu, która się ulewa po karmieniu.

Ulewanie się pokarmu niemowlaka – czy zawsze świadczy o poważnym problemie i do kiedy dziecko ulewa ?

Ulewanie się pokarmu u niemowląt jest dość typowym problem. Może on trwać nawet do dwunastego miesiąca życia. Objawia się to zwykle kilkoma łyżeczkami pokarmu oddanymi przez dziecko po jedzeniu. Nie jest to powód do niepokoju, nawet jeżeli zdarza się dość często. Jeżeli będzie się to nasilać należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzje o dalszym leczeniu.

dziecko

Jak leczy się refluks żołądkowo-jelitowy u dziecka? ograniczamy ból i wzmacniamy słaby mięsień

Podczas leczenia refluksu żołądkowego u dziecka warto zasięgnąć porady lekarza, który zdecyduje o dalszych krokach. Zwykle przede wszystkim skupia się na ochronie błony śluzowej przełyku która zwykle jest powodem bólu. Powinno to ograniczyć skutki cofającego się pokarmu, który podrażnia tkanki. Z drugiej strony można wspierać i wzmacniać mięśnie zwieracza. To sprawi, że mniejsza ilość pokarmu będzie się wracać po posiłku. Dzięki temu minimalizowane będą negatywne skutki tej dolegliwości.

Odbudowywanie flory bakteryjnej przy ostrym refluksie może być konieczne

Często zdarza się, że podczas silnego refluksu żołądkowo-jelitowego wymagana jest odbudowa flory bakteryjnej układu trawiennego. W tym celu należy przyjmować probiotyki. Dla małych dzieci zaleca się środki, które zostały dostosowane dla niemowląt już od urodzenia. Jednym z nich są preparaty Biogaia. Zawierają one Limosilactobacillus reuteri Protectis, czyli silne szczepy bakterii, które pozytywnie wpływają na cały układ trawienny. Dzięki swojemu działaniu wspierają trawienie, pomagają przyswajać mikro i makroelementy co lepiej odżywia organizm dziecka.