× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
tlenoterapia Olsztyn
Metody leczenia

Tlenoterapia Olsztyn ma rozwiązanie wielu problemów

Tlenoterapia hiperbaryczna lub HBOT to rodzaj leczenia stosowany w celu przyspieszenia gojenia się zatrucia tlenkiem węgla, zgorzeli, uporczywych ran i infekcji, w których tkanki były przez jakiś czas pozbawione tlenu. Tlenoterapia Olsztyn polega na wejściu do specjalnej komory, w której będziesz oddychać czystym tlenem o ciśnieniu powietrza 1,5 do 3 razy wyższym od przeciętnego. Celem jest wypełnienie krwi wystarczającą ilością tlenu, aby naprawić tkanki i przywrócić normalne funkcjonowanie organizmu.

Tlenoterapia Olsztyn – fakty dotyczące tlenoterapii hiperbarycznej

Hiperbaryczna tlenoterapia Olsztyn została po raz pierwszy zastosowana w USA na początku XX wieku. Orville Cunningham użył wtedy czystego tlenu, aby skutecznie leczyć osobę umierającą na grypę. Opracował komorę hiperbaryczną, ale rozebrał ją po tym, jak zawiodła jego terapia na inne schorzenia. Terapię podjęto ponownie w latach 40. XX wieku, kiedy marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zastosowała tlen hiperbaryczny do leczenia nurków głębinowych, którzy mieli chorobę dekompresyjną. W latach sześćdziesiątych terapię stosowano również do zwalczania zatrucia tlenkiem węgla.

Dziś tlenoterapia Olsztyn nadal jest stosowana w leczeniu chorych płetwonurków i osób cierpiących na zatrucie tlenkiem węgla, w tym strażaków i górników. Została również zatwierdzony do leczenia kilkunastu schorzeń, od oparzeń po choroby kości:

 • Zatrucie tlenkiem węgla
 • Zatrucie cyjankiem
 • Urazy po zmiażdżeniu
 • Zgorzel gazowa (zgorzel, w której gaz gromadzi się w tkankach)
 • Choroba dekompresyjna
 • Niedostateczny przepływ krwi w tętnicach
 • Uszkodzone przeszczepy i płaty skóry
 • Zakażenie kości (i szpiku kostnego)
 • Opóźnione obrażenia popromienne
 • Choroba miąższu (zwana również martwiczą infekcją tkanek miękkich)
 • Pęcherzyk powietrza lub gazu uwięziony w naczyniu krwionośnym (zator powietrzny lub gazowy)
 • Przewlekła infekcja zwana promienicą
 • Rany cukrzycowe, które nie goją się prawidłowo

Jak działa hiperbaryczna tlenoterapia w Olsztynie?

Tlenoterapia pomaga w gojeniu się ran, dostarczając osocze bogate w tlen do tkanek pozbawionych tlenu. Urazy rany uszkadzają naczynia krwionośne organizmu, które uwalniają płyn przedostający się do tkanek i powodujący obrzęk. Ten obrzęk pozbawia uszkodzone komórki tlenu, a tkanka zaczyna obumierać. Tlenoterapia Olsztyn zmniejsza obrzęki, zalewając tkanki tlenem. Podwyższone ciśnienie w komorze zwiększa ilość tlenu we krwi. Tlenoterapia ma na celu przerwanie cyklu obrzęku, głodu tlenu i śmierci tkanek.

Tlenoterapia Olsztyn zapobiega „uszkodzeniu reperfuzyjnemu”. To poważne uszkodzenie tkanki, które ma miejsce, gdy krew powraca do tkanek po pozbawieniu jej tlenu. Na przykład, gdy przepływ krwi zostaje przerwany przez uraz zgnieciony, szereg zdarzeń wewnątrz uszkodzonych komórek prowadzi do uwolnienia szkodliwych rodników tlenowych. Cząsteczki te mogą powodować uszkodzenia tkanek, których nie można odwrócić, i powodować zaciskanie naczyń krwionośnych i zatrzymanie przepływu krwi. Tlenoterapia zachęca organizmy wychwytujące rodniki tlenowe do poszukiwania cząsteczek powodujących problem i umożliwienia kontynuacji leczenia.

Rodzaje komór, z których korzysta tlenoterapia Olsztyn

Tlenoterapia hiperbaryczna wykorzystuje 2 rodzaje komór:

 • Komora jednomiejscowa. To komora zbudowana dla jednej osoby. To długa, plastikowa rurka przypominająca aparat do rezonansu magnetycznego. Pacjent wślizguje się do komory. Jest powoli sprężony 100% tlenem.
 • Komora wielomiejscowa. Ta komnata lub pokój może pomieścić dwie lub więcej osób jednocześnie. Leczenie jest w dużej mierze takie samo. Różnica polega na tym, że ludzie oddychają czystym tlenem przez maski lub kaptury.

Tlenoterapia Olsztyn powinna być przepisywana przez lekarza. Wiele szpitali oferuje hiperbaryczne komory tlenowe. Ludzie odpoczywają, siedzą lub leżą wygodnie w tych komorach i biorą głębokie wdechy podczas sesji, które trwają do 2 godzin. Twoje uszy mogą się zatkać, gdy ciśnienie wzrasta, (podobnie, jak na przykład podczas lotu samolotem lub w górach. Zwykłe połykanie lub żucie gumy spowoduje powrót uszu do normalnego poziomu słyszenia).