× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Typy aparatów słuchowych i jak je dobierać
Choroby ucha

Typy aparatów słuchowych i jak je dobierać

Zaburzenia słuchu to problem, z którym borykają się nie tylko starsi, ale i osoby w młodym wieku. Niedosłuch i nieprawidłowe odbieranie dźwięków z otoczenia nie muszą jednak oznaczać rezygnacji z codziennych aktywności. Na rynku znajdziesz bowiem nowoczesne aparaty słuchowe wyposażone w zaawansowane technologie. Zobacz, jak wybrać właściwe rozwiązanie i czym się charakteryzują poszczególne modele.

Rodzaje aparatów słuchowych

Współczesne aparaty słuchowe w niczym nie przypominają urządzeń starszej generacji. Są zaprojektowane tak, aby były wygodne, intuicyjne w obsłudze i w dyskretny sposób korygowały efekty ubytku słuchu. Nowoczesne modele są ponadto wyposażane w rozwiązania, dzięki którym automatycznie optymalizują dźwięki dostarczane do ucha. Takie aparaty słuchowe nie powodują również dyskomfortu, jaki często towarzyszył noszeniu urządzeń starego typu. 

Poszczególne modele różnią się od siebie konstrukcją, funkcjonalnością i przeznaczeniem. Wśród nich wyróżnia się aparaty słuchowe o konstrukcji zausznej i wewnątrzusznej. 

  • Aparaty słuchowe wewnątrzuszne

To dyskretne urządzenia, które umieszcza się w kanale słuchowym, dlatego są praktycznie niewidoczne dla otoczenia. Mają konstrukcję odpowiadającą anatomicznej budowie ucha, dlatego stabilnie trzymają się na miejscu i nie powodują dyskomfortu. Nowoczesne aparaty słuchowe wewnątrzuszne są wspierane przez sztuczną inteligencję i potrafią automatycznie dostosować parametry pracy do warunków akustycznych. Za pomocą specjalnych czujników neutralizują hałasy z otoczenia, poprawiają jakość odbieranych dźwięków i pozwalają na lepsze zrozumienie mowy. 

  • Aparaty słuchowe zauszne

Jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je za uchem. Mają budowę podobną do klasycznych aparatów słuchowych, ale unowocześnione modele są bardziej kompaktowe i pozwalają na lepsze dopasowanie do ucha. Aparaty słuchowe zauszne również są wyposażane w innowacyjne technologie do personalizacji dźwięków. Ponadto dzięki bezprzewodowej łączności Bluetooth umożliwiają słuchanie muzyki czy odbieranie połączeń telefonicznych. Aparaty słuchowe zauszne występują w kilku rozmiarach, co pozwala precyzyjnie dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy?

Nowoczesne aparaty słuchowe są zaprojektowane tak, aby były dyskretne i komfortowe. Znalezienie odpowiedniego urządzenia to wieloetapowy proces, dlatego decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania nie należy podejmować pochopnie. W pierwszej kolejności powinieneś przeprowadzić badanie słuchu, które wykaże, jak poważne są ubytki. Wstępny test możesz wykonać bezpłatnie przez internet, aby zweryfikować, czy potrzebujesz dalszej diagnostyki w kierunku zaburzeń słuchowych. Kolejnym krokiem jest kontakt ze specjalistą protetyki słuchu, który pomoże Ci dobrać najlepszy aparat słuchowy dopasowany do Twoich potrzeb.