× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
materac
Informacje

Wybór dobrego materaca to podstawa zdrowia

Wygodny materac do spania jest gwarancją komfortowego, niezakłóconego i regenerującego wypoczynku. W sprzedaży dostępne są zróżnicowane modele, które warto dopasować do osobistych preferencji i wymagań. Na jakie najważniejsze aspekty dobrze będzie zwrócić uwagę, kupując nowy materac?

Materiał, z jakiego wykonano materac

Najtańsze materace na rynku to modele piankowe. Choć ich przystępna cena zachęca do zakupu, niemniej mogą one nie zapewniać optymalnego komfortu, a ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Osoby poszukujące wysokiej jakości produktu często decydują się na materace termo- lub wysokoelastyczne. To nowoczesne rozwiązania, które cechują się dużą gęstością i elastycznością, a zarazem gwarantują niezbędną cyrkulację powietrza oraz dopasowują się do kształtu ciała. Równie dużą popularnością cieszą się dostępne w ofercie firmy Anhel materace sprężynowe – bonellowe lub kieszeniowe. Prócz wytrzymałych sprężyn, posiadają one dodatkowe warstwy pianki, maty kokosowej lub lateksu. Zapewniają stabilne podparcie ciała, świetnie tłumią ruchy podczas snu oraz cechują się wysoką trwałością, umożliwiając wieloletnią eksploatację bez zmiany ich właściwości.

Twardość materaca

Drugim ważnym zagadnieniem jest twardość materaca. Nieprawidłowo dobrana, może powodować problemy z kręgosłupem i utrudniać codzienny wypoczynek. Twardość jest oznaczana literą H i powinna zostać dopasowana do wagi użytkownika materaca. Modele miękkie o symbolu H1 dedykowane są dla osób o masie ciała poniżej 60 kg, średnio miękkie H2 – dla ludzi o wadze 50-80 kg, średnio twarde H3 – dla dorosłych o wadze 80-100 kg, natomiast twarde H4 – dla użytkowników ważących około 100 kg. W sprzedaży występują także modele H5 dla osób o wadze sięgającej 150 kg.

Wielkość materaca

Ostatnim, ale równie istotnym aspektem jest wielkość materaca. Jeżeli łóżko będzie użytkowane przez jedną osobę, wystarczający będzie model o szerokości wynoszącej od 70 do 90 cm. W przypadku łóżka dwuosobowego, minimalny rozmiar materaca powinien wynosić 140 cm wzwyż. Obliczając długość materaca, należy do własnego wzrostu dodać około 20 cm. Wiele osób decyduje się jednak na standardową długość 200 cm, która pasuje do większości stelaży i łóżek oferowanych na rynku.

Prawidłowo dobrany materac jest gwarancją zdrowego i niczym nie zakłóconego snu. Kupując nowy egzemplarz, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rozmiar, twardość oraz materiały, z jakich został wykonany. Dopasowanie tych parametrów do swoich potrzeb sprawi, że materac będzie służył przez długie lata, gwarantując optymalny komfort wypoczynku oraz pożądane, prozdrowotne właściwości.