× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Dolnośląskie Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny
Porady

Wybór właściwego specjalisty ginekologa — dlaczego jest taki ważny?

Ginekologia zajmuje się niezwykle delikatnymi kwestiami dotyczącymi narządów intymnych kobiet. Ta szeroka dziedzina wiedzy obejmuje coraz liczniejsze podspecjalizacje, zajmujące się określanymi zagadnieniami. Dlatego wybór właściwego specjalisty może czasem przysparzać problemy. Co więcej, wybór właściwego lekarze może determinować jakość oraz komfort prowadzonego leczenia. Na co trzeba zwrócić uwagę przed wyborem właściwego specjalisty ginekologia?

Pierwsza wizyta u ginekologa – na co zwrócić uwagę?

Powiedzmy sobie szczerze, wizyty ginekologiczne nie należą do najprzyjemniejszych i często wywołują skrępowanie i dyskomfort. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego lekarza ginekologa jest tak istotny, nie tylko dla Twojego zdrowia, ale również komfortu psychicznego. Jeśli więc szukasz odpowiedniego specjalisty, zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę.

 1. Przeprowadzenie wywiadu – podczas pierwszej wizyty ginekolog powinien przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący:
 • Twojego obecnego stanu zdrowia,
 • przebytych lub istniejących chorób;
 • chorób nowotworowych w najbliższej rodzinie, by ocenić ryzyko zachorowania;
 • antykoncepcji;
 • ewentualnych dolegliwości podczas stosunku płciowego.

 

 1. Badanie palpacyjne piersi – powinno być standardową procedurą podczas każdej wizyty.
 2. Badanie ginekologiczne – badania narządów rodnych palpacyjne, może zostać również uzupełnione badaniem USG.
 3. Lekarz ginekolog powinien również pobrać materiał do badania cytologicznego, jeśli nie było ono wykonywane w ostatnich 12 miesiącach.
 4. Kultura lekarza, jest niezwykle istotna, szczególnie że badanie ginekologiczne dotyczy stref intymnych. Dlatego właściwe podejście do pacjentki jest niezwykle istotne.
 5. Odpowiednie wyposażenie gabinetu, wysokiej jakości sprzęt oraz zapewnienie intymności podczas badania to również istotne kwestie podczas wizyty lekarskiej.

Wszystkie te wymagania spełniają specjaliści z Dolnośląskiego Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny https://www.dcg.wroclaw.pl/.

U kogo szukać pomocy, jeśli jest podejrzenie nowotworu narządów rodnych?

Odpowiednio prowadzona profilaktyka umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Do kogo jednak się skierować, kiedy zostaną stwierdzone nieprawidłowości? W takiej sytuacji najlepiej szukać pomocy u lekarzy specjalistów zajmujących się ginekologią onkologiczną.  Posiadają wiedzę z zakresu onkologii i ginekologii oraz doświadczenie w prowadzeniu pacjentek z chorobami nowotworowymi.

Na początku będziesz musiała przejść wszystkie niezbędne badania diagnostyczne w tym biopsje cienkoigłową lub gruboigłową. Na podstawie uzyskanych wyników badań diagnostycznych jest dobierana właściwa terapia. Warto pamiętać, że w przypadku chorób nowotworowych czas jest niezwykle istotną kwestią. Im szybciej zostanie on wykryty i zdiagnozowany, tym szybciej zostanie wprowadzone leczenie, które będzie mieć większą szansę powodzenia.

Ginekologia estetyczna — kiedy szukać pomocy u specjalisty?

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, chcesz powrócić to formy sprzed porodu, lub czujesz dyskomfort z powodu budowy stref intymnych, to zdecydowanie powinnaś skorzystać z pomocy specjalisty zajmującego się ginekologią estetyczną.

Ginekologia estetyczna to różnorodne zabiegi małoinwazyjne i nieinwazyjne wykonywane między innymi za pomocą lasera Mona Lisa Touch. Wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i nie wymagają hospitalizacji. Umożliwiają rozwiązanie takich problemów, jak przerost warg sromowych większych i mniejszych, zbyt duże otwarcie pochwy, czy też wcześniej wspomniane nietrzymanie moczu. Dzięki temu pozbędziesz się nawracających infekcji stref intymnych oraz dróg moczowych, przeczulicy i podrażnień. Odzyskasz pewność siebie oraz satysfakcję z życia seksualnego.

Jak wybrać ginekologia dla nastolatki?

Pierwsza wizyta ginekologiczna dla młodej dziewczyny to niezwykle ważny i intensywne przeżycie, któremu zazwyczaj towarzyszy duże poczucie wstydu. Dlatego wybór odpowiedniego lekarze w tym momencie ma ogromne znaczenie. Nieodpowiednie zachowanie, czy reakcja lekarze może spowodować uraz, przez który młoda kobieta będzie unikać wizyt lekarskich. Jeśli więc chcesz wybrać się do lekarza z córką, warto poszukać specjalisty ginekologii dziecięcej. Taki lekarz ma doświadczenie w pracy z dziećmi, jest więc subtelny i łagodny. Dodatkowo ma wiedzę z pediatrii oraz ginekologii, łatwiej więc ocenić mu prawidłowości zachodzących w organizmie dziewczynki procesów.

Obecnie wybór lekarza jest znacznie łatwiejszy, ponieważ nie jesteś już przypisana do żadnej konkretnej przychodni. Dlatego warto kierować się do sprawdzonych lekarzy, np. pracujących w wysokiej klasy ośrodkach medycznych, lub takich cieszących się dobrymi opiniami w Internecie. Możesz również skorzystać z polecenia najbliższej przyjaciółki, jeśli ma sprawdzonego przez lata lekarza ginekologa.