× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
ząbkowanie u dziecka
Chore dziecko

Bolesne ząbkowanie – jak można pomóc niemowlakowi?

Ząbkowanie – wszyscy przez to przechodziliśmy. Nie ma chyba bardziej przykrego widoku, niż dziecko, któremu wyrzynają się ząbki i które może tylko płakać. Co zrobić, żeby uśmierzyć ból, który je dotyka u progu życia?

Czy zastosowanie odpowiednich lekarstw nie zaszkodzi maleństwu? Opowiemy o tym i wskażemy na odpowiednie sposoby uśmierzania bólu podczas ząbkowania.

Objawy ząbkowania

Ząbkowanie to proces, w którego przebiegu zęby wyrzynają się z dziąsła przez mniejszy od siebie otwór kostny. Rosnące dzieciom ząbki uciskają na tkanki, przez co pojawia się męczący ból, dziąsła stają się bardzo wrażliwe i puchną. Wśród charakterystycznych, towarzyszących ząbkowaniu objawów są między innymi:

  • wzmożone ślinienie,
  • niepokój,
  • brak apetytu oraz wymioty,
  • wysypka wokół ust,
  • odruchy, np. wkładania paluszków do ust czy pocieranie policzków.

Ząbkowanie a gorączka

Gorączka jest jednym z trudniejszych objawów. Dobra wiadomość jest taka, że nie pojawia się zawsze. Zła: że jej leczenie u dziecka może być trudne i wymagać wiele uwagi, aby pomóc, a nie zaszkodzić. Zazwyczaj temperatura przy ząbkowaniu wzrasta do około 37°C, u niemowląt może być wyższa, ale należy pilnować, by nie przekroczyła 38°C. Jeśli taki pułap zostanie osiągnięty przez dziecko w wieku do 3 miesięcy, wówczas koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem – sprawdzi on, czy w organizmie dziecka nie dochodzi do ryzykownych zmian.

W warunkach domowych warto zbijać gorączkę za pomocą domowych metod, np. przez chłodne okłady, które z pewnością przyniosą znaczną ulgę. Warto też wybierać leki na gorączkę u dzieci, takie jak np. Pedicetamol z dawką paracetamolu odpowiednią dla najmłodszych. Ma on też działanie przeciwbólowe, dzięki czemu uśmierzy ból dziąseł. Podobnie działa też popularny wśród rodziców Apap Junior, popularny przeciwbólowy lek z grupy analgetyków.

Bolesne ząbkowanie – jak je leczyć?

Istnieje wiele skutecznych sposobów na zaradzenie bolesnym dolegliwościom, które towarzyszą ząbkowaniu. Warto zastosować któryś z nich, by ulżyć swojemu dziecku w bólu i pomóc mu przejść przez trudny czas wyrzynania pierwszych ząbków.

Czopki na ząbkowanie?

Chociaż czopki nie cieszą się popularnością wśród pacjentów, to jednak ich stosowanie u dzieci ma wiele zalet. Po pierwsze: substancje aktywne omijają wątrobę, która nie jest wtedy obciążona trawieniem ich. Po drugie: metabolizm czopków jest dużo wolniejszy, przez co błona śluzowa odbytnicy łatwiej wchłania substancje aktywne. Leki w formie czopków są doskonałym wyborem dla niemowląt, które mogłyby mieć problem z połknięciem doustnych preparatów. Podczas leczenia dolegliwości ze strony ząbkowania warto zatem sięgnąć po czopki.

Popularnym wyborem rodziców jest np. Nurofen w postaci czopków – substancją aktywną jest tu ibuprofen, który pomaga leczyć gorączkę, bóle i obrzęki – doskonale zatem zadziała w objawach towarzyszących ząbkowaniu.  Warto też postawić na paracetamol, np. Paracetamol Farmina w czopkach.

Syropy i aerozole doustne

Zwolennicy działania bezpośrednio na miejsce bólu mogą zastosować też proste w podawaniu i skuteczne syropy, zawiesiny i aerozole, stosowane doustnie. Dobrym pomysłem będzie Oraseptam – preparat na bazie chlorku cetylopirydyniowego o działaniu odkażającym, bakteriobójczym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym, lidokainę łagodzącą ból oraz glukonian cynku, który podnosi odporność. Dodatkowo Oraseptam dostępny jest w formie aerozolu z wygodnym aplikatorem, co ułatwi podawanie go dziecku.

Wśród roztworów doustnych najbardziej godna uwagi jest Camilia – lek homeopatyczny, którego składnikiem aktywnym jest Chamomilla vulgaris o działaniu przeciwbólowym. Camilię podaje się doustnie w formie roztworu.

Maści i żele na ząbkowanie

Wśród żeli, które łagodzą objawy ząbkowania i uśmierzają ból, popularne są te na bazie lidokainy, która ma działanie znieczulające miejscowo. Wśród nich polecany jest Bobodent, który wzbogacony jest dodatkowo o wyciągi z rumianku i tymianku. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu jeszcze skuteczniej niwelują przykre dolegliwości związane z wyrzynaniem się zębów u dzieci. Żel na bazie lidokainy to również Calgel, w nim jednak zastosowano dodatkowo chlorek cetylopirydyniowy. Te i pozostałe składniki doskonale niwelują ból i łagodzą podrażnione dziąsła dziecka. Calgel przeciwdziała i leczy stany zapalne dziąseł, które pojawiają się podczas ząbkowania. Innym wartym polecenia żelem na bolesne ząbkowanie jest np. Dentinox – w nim oprócz lidokainy znajduje się nalewka z rumianku – razem współdziałają na rzecz łagodzenia bólu i podrażnień.

Tabletki na bolesne ząbkowanie

U starszych dzieci, które ząbkują, można zastosować tabletki do ssania, które uśmierzą ból, a przy okazji będą cieszyć najmłodszych pysznym smakiem. Wśród takich preparatów warto wspomnieć np. truskawkowe pastylki Dentisal – mogą one zarówno służyć dzieciom, którym wyrzynają się ostatnie zęby mleczne, jak i dzieciom przechodzącym czas wymiany zębów mlecznych na stałe. Witamina D zawarta w składzie pastylek wzmocni zęby i pozwoli zachować je w zdrowiu.

Podsumowanie

Poszukujesz innych leków, które pomogą ukoić bolesne dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu?? W aptece internetowej liki24.pl z pewnością uda Ci się znaleźć jeszcze więcej leków o odpowiednim działaniu. Ciesz się zdrowiem swojego dziecka i zapewnij doskonałe warunki rozwoju jego malutkim ząbkom!