spokojny sen
Porady

Jak zadbać o dobre samopoczucie i spokojny sen?

Suplementy na sen podobnie jak suplementy diety na dobre samopoczucie stanowią częsty wybór osób, które mają kłopoty z zaśnięciem, czują się przemęczone lub zestresowane. Co jednak powinny zawierać takie preparaty, aby były skuteczne? I czy dobry nastrój przekłada się na jakość snu?

Zdrowy sen i dobre samopoczucie są ze sobą powiązane

Gdy jest się niewyspanym, stosunkowo łatwo jest czuć się przygnębionym lub rozdrażnionym. Spada też zdolność skupienia się i innych funkcji poznawczych. Z kolei troski i stres utrudniają zaśnięcie i utrzymanie spokojnego snu. Dbając o zdrowy sen, dbasz też jednocześnie o dobre samopoczucie i na odwrót. Warto mieć to na uwadze.

Przez zdrowy sen rozumie się zazwyczaj 8 godzin snu, który nie jest w żaden sposób przerywany. Jak się jednak szacuje, nawet 8 mln Polaków miewa z tym problemy1. Dobrym rozwiązaniem mogą być nie tylko suplementy na dobry sen, ale przede wszystkim zadbanie o higienę snu – rezygnacja z krótkich drzemek, stałe pory zasypiania i relaks przed położeniem się do łóżka.

Dwa dobrze znane suplementy na sen

Jeżeli decydujesz się sięgać po suplementy na lepszy sen, to warto wiedzieć, że istnieją dwa składniki preparatów, których działanie rzeczywiście gruntownie potwierdzono. Są to ashwagandha oraz melatonina. Więcej poczytać możesz o nich na stronie producenta suplementów pure4me.pl, my opiszemy je tutaj w skrócie.

Ashwagandha (inaczej żeń-szeń indyjski) to naturalny suplement diety na sen z racji tego, że zawiera substancje aktywne oddziałujące na receptory GABA. To właśnie reakcje w tych receptorach pomagają się wyciszyć i zmniejszyć napięcie w mięśniach szkieletowych, co ułatwia zaśnięcie2.

Z kolei melatonina jest hormonem, który naturalnie wytwarzany jest przez organizm ludzki w trakcie nocy. Specjaliści uważają, że pomaga zsynchronizować rytm snu i czuwania3. Możesz znaleźć suplementy na sen z ilością od jednego do pięciu mg melatoniny, dlatego najpierw ustal z lekarzem, jakiej dawki (i czy w ogóle) potrzebuje Twój organizm.

Kwas pantotenowy i inne suplementy na dobre samopoczucie

Niektóre witaminy i ekstrakty roślinne mają wpływ na lepszy nastrój, sprawność umysłową i poczucie energii. Dla przykładu kwas pantotenowy (wit. B5), który możesz dostarczyć sobie przez pieczywo zbożowe, a także żeń-szeń, pomagają utrzymać koncentrację oraz ożywiają organizm, przeciwdziałając uczuciu zmęczenia. Pobudzające działanie wykazują też skrzyp polny oraz pokrzywa.

Pamiętaj jednak, żeby nie przyjmować ich w godzinach wieczornych – wówczas mogą zaburzyć zdrowy sen. Mogą też potencjalnie sprawić, że suplementy na sen również będą słabiej działać na organizm.

——————————————

1 https://www.medicover.pl/dla-firm/sen–najbardziej-zaniedbany-czynnik/ 

2 https://medycznewiadomosci.pl/blog/sen/ashwagandha-na-lepszy-sen/

3  http://www.czytelniamedyczna.pl/2770,znaczenie-kliniczne-melatoniny.html

 

Dodaj komentarz