Przenośny koncentrator tlenu - Sklep medyczny PATRONUS
Porady

Kiedy potrzebna jest pomoc w oddychaniu –  wynająć czy kupić koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu to innowacyjne urządzenia medyczne, których zadaniem jest dostarczanie dodatkowej dawki tlenu osobom z chorobami oddechowymi, sportowcom oraz pacjentom w wieku podeszłym. Urządzenia te są stosowane obecnie na szeroką skalę w przypadku leczenia chorób płuc i krążenia, a także jako wsparcie w wielu przewlekłych i nieuleczalnych schorzeniach. Koncentratory tlenu znalazły zatem miejsce zarówno w szpitalach, ośrodkach medycznych jak i domach. Jak dokładnie działa koncentrator tlenu, jakie są zalety jego stosowania i czy lepiej jest urządzenie to wynająć, czy kupić przeczytasz w dalszej części tekstu.

Na jakiej zasadzie działa koncentrator tlenu?

Na rynku sprzętu medycznego spotkać możemy aktualnie dwa rodzaje koncentratorów. Są to większe i zdecydowanie cięższe modele stacjonarne przeznaczone do użytku domowego lub szpitalnego oraz koncentratory przenośne o niewielkich rozmiarach.

Bez względu na to, z jakim rodzajem koncentratora mamy styczność mają one taki sam cel. Jest nim dostarczenie pacjentowi odpowiedniej ilości tlenu, znacznie wyższej niż ta w atmosferze. W powietrzu, które wdychamy znajduje się jedynie 21% tego pierwiastka, natomiast koncentrator ma za zadanie sprawić, by tlenu było więcej niż azotu. Aby ten cel spełnić, urządzenie pobiera powietrze ze swojego otoczenia i filtruje je, usuwając zbędne azoty oraz inne gazy. Pozostały tlen jest oczyszczany oraz nawilżany, a następnie oddawany pacjentowi. Nowoczesne koncentratory powietrza są w stanie sprawić, by zawartość tlenu przyjmowana przez chorego wynosiła nawet ponad 90%. Dodatkowo są one w stanie pracować w trybie ciągłym lub przerywanym, w zależności od potrzeb pacjenta. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie parametry oraz wielkość dawek powinna być ustalana w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Koncentrator tlenu – wynajem czy zakup?

Koncentratory tlenu to urządzenia ułatwiające życie pacjentów. Często konieczność ich stosowania pojawia się niespodziewanie, a koszt zakupu jest stosunkowo wysoki i może wynieść pomiędzy 1000 a 3500 zł. Z tego powodu sporo osób decyduje się na wynajem urządzenia. Jest on również znacznie bardziej opłacalny w przypadku, gdy leczenie ma być krótkie. Większość wypożyczalni, w tym patronus-med.pl, czyli Sklep medyczny Patronus: sprzęt medyczny on-line, wypożyczalnia, znajdujący się na ul. Bielskiej 8, 43-374 Buczkowice (Tel: 797 544 290), oferuje dobrej jakości sprzęt za ułamek ceny. Opłatę za wynajem uiszcza się co miesiąc a dodatkowo wpłaca się również kaucję co na pewno nie obciąży tak bardzo domowego budżetu jak zakup nowego urządzenia.

Koncentratory tlenu - Sklep medyczny PATRONUS

Zalety korzystania z koncentratorów tlenu

Nie jest tajemnicą, że w naszym organizmie po zaledwie 4 minutach bez dostępu do tlenu zaczynają zachodzić nieodwracalne zmiany, a jeszcze dłuższe przerwy w jego dostawie kończą się uszkodzeniem układu nerwowego mózgu i śmiercią.  Tlen jest nam zatem niezbędny do życia i do prawidłowego funkcjonowania. Chorzy, którzy borykają się z różnorodnymi problemami oddechowymi, nie są w stanie dostarczyć samodzielnie odpowiedniej dawki tlenu, przez co ich organizmy są osłabione. Koncentratory tlenu pozwalają dotlenić ciało pacjenta, a co za tym idzie, usprawnić również działanie układu krwionośnego oraz całego organizmu. Odpowiednia podaż tlenu wpływa również pozytywnie na sprawność intelektualną i samopoczucie chorego, a także na szybsze usuwanie toksyn z ciała oraz lepszą przemianę materii.

Koncentratory tlenu to również szansa dla chorych, którzy jeszcze do niedawna zmuszeni byli do przebywania w specjalistycznych ośrodkach lub szpitalach na prowadzenie normalnego, domowego życia. Urządzenia stacjonarne pozwalają na prowadzenie tlenoterapii w zaciszu własnego domu, zaś przenośne koncentratory tlenu umożliwiają nawet podróże samolotem. Jest to ogromna zmiana w jakości życia chorego, która może mieć niebagatelny wpływ na jego samopoczucie i chęć walki z chorobą.

Dodaj komentarz