lekarz
Porady

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza?

Wybór odpowiedniego lekarza to obok profilaktyki zdrowotnej jedna z kluczowych kwestii, jeśli chcemy właściwie zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Czym kierować się w doborze specjalisty i na co zwrócić szczególną uwagę, żeby zapewnić sobie profesjonalną opiekę podczas leczenia? Poniżej przedstawiamy, co należy wiedzieć, aby wybrać najlepszego lekarza.

Opinie innych pacjentów 

Poszukując zaufanego specjalisty, warto podpytać osoby z najbliższego nam otoczenia – rodziny oraz przyjaciół – czy mogą polecić nam rzetelnego lekarza, który będzie potrafił uporać się z naszymi dolegliwościami. Być może ktoś z naszych krewnych zmagał się z podobnymi problemami zdrowotnymi i ma już pozytywne doświadczenia z wizyt u danego lekarza. Dodatkowo należy pamiętać, że nasi bliscy to osoby, które dobrze znają nas i nasze potrzeby, a także szczególnie zależy im na naszym dobrym zdrowiu.

 Dobrą praktyką jest również dokładne sprawdzenie opinii innych pacjentów, którzy już wcześniej korzystali z usług danego specjalisty. Istnieje kilka popularnych serwisów, w ramach których możemy prześledzić spostrzeżenia innych osób. Warto wziąć pod uwagę ilość opinii i szczegółowość ich opisu – im więcej informacji, tym lepiej.

Doświadczenie i wiedza lekarza

Niezwykle istotne jest przyjrzenie się ścieżce kariery interesującego nas lekarza. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaką szkołę i specjalizację ukończył, gdzie zdobywał cenne doświadczenie oraz czy nadal rozwija swoje umiejętności, np. na szkoleniach i aktywnie biorąc udział w konferencjach.  Jest to bardzo ważne, ponieważ świadczy nie tylko o tym, że specjalista poważnie podchodzi do swojego zawodu, ale też zna najnowsze techniki lecznicze. Dlatego lekarze w klinice Ethica dbają o to, by nieustannie pogłębiać swoje kwalifikacje i posiadać aktualną wiedzę medyczną w zakresie specjalizacji, w ramach której praktykują.

Bliskość gabinetu i terminu wizyty 

Z pewnością jeden z czynników, który zaważy na ostatecznej decyzji, będzie kwestia bliskości danej kliniki od miejsca zamieszkania. Oczywiście dobrze jest zwrócić na ten aspekt uwagę – szczególnie jeśli należymy do osób, które poruszają się komunikacją miejską, jednak w przypadku odpowiedniego lekarza wcale nie powinno być to priorytetem. Znacznie ważniejsza w tym przypadku jest dogodność terminu wizyty i możliwość jej szybkiego i komfortowego umówienia, np. poprzez aplikację mobilną lub na stronie online. 

Wrażenia z wizyty

Finalna ocena specjalisty będzie zapewne wypadkową kilku rzeczy – w tym m.in. właśnie odczuć, które pojawiły się w trakcie wizyty i tuż po niej. Warto zastanowić się, jakie wrażenia towarzyszyły nam podczas pobytu w gabinecie, np. czy czuliśmy się komfortowo, a lekarz był osobą empatyczną? Czy szczegółowo odpowiadał na nasze pytania? Czy robił to w zrozumiały dla nas sposób? Zwróćmy też uwagę na to, czy dopytywał o naszą medyczną historię i dał nam przestrzeń na pytania oraz wątpliwości. Wszystko to jest bardzo ważne w przypadku wyboru odpowiedniego specjalisty. Musimy przede wszystkim znaleźć lekarza, któremu ufamy, bo to właśnie jemu będziemy powierzać swoje zdrowie. 

Dodaj komentarz