× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Na czym polega badanie kolposkopowe?
Porady

Na czym polega badanie kolposkopowe?

Doświadczenie pokazuje, że rak szyjki macicy nie jest tak rzadko spotykany, jak się wydaje. Każdego roku zapada na tę chorobę ok. 600 tysięcy kobiet na Świecie. Prawie połowa przegrywa walkę z tą okrutną chorobą, czego przyczyną jest brak badań profilaktycznych czy zbyt późne wykrycie zmian. Co istotne, w początkowym stadium rak szyjki macicy jest całkowicie uleczalny. Badanie, które warto wykonać, aby wykryć nieprawidłowości to kolposkopia. Sprawdź, czym jest to badanie i jak się je wykonuje.

  1. Czym jest kolposkopia?
  2. Badanie kolposkopii w obrębie szyjki macicy
  3. Co można wykryć przy pomocy kolposkopii na powierzchni szyjki macicy?
  4. Inne badania ginekologiczne

Czym jest kolposkopia?

Kolposkopia jest mało inwazyjnym badaniem, które pozwala na wykrycie stanów przedrakowych i wczesnoinwazyjnego raka szyjki macicy. Odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia, czyli kolposkopu. Jest to odpowiednio skonstruowany mikroskop, dzięki któremu można ocenić pochwę, srom oraz przyjrzeć się wszystkim zmianom na szyjce macicy. W trakcie przeprowadzania badania lekarz ma możliwość pobrania niewielkiego wycinka tkanek do badania histopatologicznego. 

Kolposkopia pozwala również na ocenę pochwy i sromu. Pozwala rozróżnić charakter występujących infekcji, a także rozpoznać cechy zakażenia wirusem HPV. Głównym celem kolposkopii jest więc wykrycie dysplazji, czyli stanów przedrakowych. Takie badanie kolposkopowe wykonuje się też później, po przebytych zabiegach, aby ocenić, czy wszystkie zmiany zostały wycięte. 

Badanie kolposkopii w obrębie szyjki macicy

Najczęstszym wskazaniem do wykonania kolposkopii jest nieprawidłowy wynik cytologii bądź dodatni wynik testu na HPV. To badanie ginekologiczne może być wykonane nawet na fotelu w gabinecie ginekologa. Do pochwy doktor wprowadza wziernik, a następnie przybliża do niego kolposkop. Dzięki niemu w dużym powiększeniu ogląda kobiece narządy, a także ma możliwość oceny charakteru śluzu. W kolejnym kroku ogląda nabłonek szyjki macicy, sromu i pochwy. Na początku usuwa wydzielinę przy pomocy soli fizjologicznej, a następnie przemywa nabłonek 3-5% roztworem z octowego. Jeśli zmiany będą prezentować się niepokojąco, lekarz w znieczuleniu miejscowym pobierze wycinek tkanki oraz wyskrobiny z kanału szyjki.

Co można wykryć przy pomocy kolposkopii na powierzchni szyjki macicy?

Kolposkopia Wrocław to badanie bezbolesne i nie są tutaj potrzebne warunki szpitalne. Dokładne wyniki kolposkopii znane są już po kilku minutach badania. Dzięki niemu można wykryć komórki rakowe lub przedrakowe, a także podłoże różnych infekcji intymnych, a wiadomo, że zazwyczaj są to bakterie, grzyby lub pierwotniaki. Dokładne określenie tego pozwala dobrać najlepsze leczenie.

Inne badania ginekologiczne

Cytologia Wrocław to bardzo ważne badanie ginekologiczne. Powinna decydować się na nie każda kobieta. Wykonanie cytologii to tylko kilka minut, kosztuje od 50 zł (cytologia klasyczna której czułość to ok 45-55%) do 110 zł (cytologia płynna LBC podwyższonej czułości, której czułość wynosi do 70%). Cytologię warto wykonywać raz do roku. To właśnie zły wynik cytologii powinien być podstawą do koloskopii. Istotnym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy są testy na HPV, które sa znacznie czulsze aniżeli nawet płynna cytologia, dlatego powinny być wykonywane zamiast cytologii u kobiet powyżej 30 roku życia.

Badania prenatalne dedykowane jest kobietom w ciąży, które chcą ocenić, w jakim stanie jest płód. Problem nadmiernego owłosienia to temat, który bardzo często zmusza do zgłoszenia się do ginekologa. Przed założeniem wkładki antykoncepcyjnej również warto udać się na niezbędne badania, aby mieć pewność, że w organizmie nie rozwija się nic  nieprawidłowego.

Zdrowie kobiety jest niezwykle ważne. Każda z Pań powinna o siebie odpowiednio dbać, aby żyć jak najdłużej i cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Ginekolog Wrocław wykonuje nie tylko badanie kolposkopowe, ale również badanie prenatalne czy zabieg zakładania wkładki antykoncepcyjnej.