× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leki
Gdzie szukać pomocy

Uzależnienie od leków staje się coraz poważniejszym problemem.

Nałogowo przyjmowane są nie tylko leki dostępne od ręki, ale również te przepisywane na receptę. Leczenie lekomanii jest trudne, z uwagi na objawy odstawienne jakie wywołuje zaprzestanie brania substancji. Jest to drażliwość, lęk, niepokój, drżenie, koszmary. Często jest tak, że wyrwanie się z nałogu nie jest możliwe bez profesjonalnej pomocy. Taką zapewnia Ośrodek leczenia uzależnień Nowy Dzień.

W szczególności trudne do wyleczenia jest uzależnienie od opioidów, barbituranów i benzodiazepin, a to z uwagi na silny potencjał do uzależniania fizycznego. Wymagają odstawienia pod kontrolą lekarza, oraz włączenia innych leków, aby proces zakończył się powodzeniem. W Ośrodku leczenia uzależnień Nowy Dzień doświadczeni specjaliści niejednokrotnie już pomagali uzależnionym w detoksykacji.

Opioidy to głównie silne leki przeciwbólowe takie jak morfina lub tramadol, ale również przeciwkaszlowe, jak kodeina. Niebezpieczeństwo związane z ich stosowaniem wynika z tego, jak przewlekły ból wpływa na nasze życie. Gdy jest wystarczająco silny i trwa przez długi czas, chory jest w stanie zrobić cokolwiek, by poczuć ulgę. Dlatego tak istotna w przypadku uzależnienia jest terapia, bo uzależnienie wpływa również na naszą psychikę. Tolerancja na opioidy rośnie bardzo szybko, co sprawia, że potrzeba coraz większych dawek, żeby odczuć ten sam efekt. Zwiększa to ryzyko groźnego przedawkowania, dlatego tak ważne jest, aby podjąć leczenie i terapię, jaką oferuje Ośrodek leczenia uzależnień Nowy Dzień.

Barbiturany są lekami wykorzystywanymi w leczeniu padaczki z uwagi na ich działanie przeciwdrgawkowe. Ich działanie nasenne wykorzystywane jest także przy znieczuleniach. Ponieważ różnica między dawką terapeutyczną i toksyczną jest niewielka, a tolerancja rośnie bardzo szybko, bardzo ważnym jest, by w porę rozpoznać objawy uzależnienia i odstawić lek. Ta substancja jest niebezpieczna również w tym aspekcie, że odstawienie leku należy przeprowadzać stopniowo, pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ uzależnienie może wykształcić się podczas nagłego odstawienia leku. Lekarze z Ośrodka leczenia uzależnień Nowy Dzień mają doświadczenie w detoksykacji pacjentów przyjmujących barbiturany, na pewno jest to miejsce w którym można otrzymać niezbędną pomoc, aby proces ten był bezpieczny i skuteczny.

Benzodiazepiny to leki uspokajające i nasenne. Najczęściej przepisywane są pacjentom z nerwicą lub cierpiącym na ataki paniki, by ulżyć w ich objawach. Używane są również w celu złagodzenia negatywnych skutków odstawienia alkoholu, czy też przed operacją. Podobnie, jak w przypadku barbituranów, tolerancja wykształca się bardzo szybko i pacjent czuje potrzebę zwiększenia dawki leku, co jest pułapką nałogu. Ponieważ podczas odstawienia leku objawy, które miał łagodzić mogą się nasilić, niezbędna jest profesjonalna pomoc, jaką można otrzymać w ośrodku leczenia uzależnień Nowy Dzień. Tamtejsi specjaliści wiedzą, co należy zrobić, by wyrwać się z uzależnienia od benzodiazepin i pomogą zrobić to bezpiecznie.